Výrobcovia / značky
Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?

Zadaním e-mailu súhlasíte s našimi podmienkami ochrany osobných údajov.

Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

V čom začať nosiť novorodenca?

"Chcem začať nosiť 8 dňovú dcérku, ale vôbec neviem čo a ako? S čím začať, po čom sa obzerať pri výbere? Šatka alebo nosič? Na trhu je toho toľko a vôbec sa v tom nevyznám."


"Chcem začať nosiť 8 dňovú dcérku, ale vôbec neviem čo a ako? S čím začať, po čom sa obzerať pri výbere? Šatka alebo nosič? Na trhu je toho toľko a vôbec sa v tom nevyznám."

 

 


 

Nejedna mamička rieši obdobný problém, chce nosiť, ale nevie v čom. Naozaj v súčasnej dobe je ponuka nosiacich pomôcok široká a je z čoho vyberať. Avšak ako aj iné veci, nie všetko, čo ponúka trh je aj vhodné na nosenie najmenších bábätiek. 

 

Tak ako sa v tom vyznať a v čom začať nosiť novorodenca?


Pre novorodencov a drobné bábätká je najlepšia šatka na nosenie detí.


Vyberaj si podľa aktuálneho veku, váhy dieťatka v tomto období. Nehľaď na obdobie o pol roka či rok. Dôležité je, aby sa ti pohodlne nosilo práve teraz. Prvé dni a týždne je bábätko veľmi jemné a tak mu dopraj jemnú skôr tenkú šatku, v ktorej ho budeš prvé týždne nosiť.


Vybrať si môžeš buď elastickú šatku alebo tenšiu tkanú šatku.

 

Elastická šatka


Elastická šatka

Elastická šatka je maximálne pružná a pekne obopne bábätko. Predstav si ju ako svoje obľúbené tričko, ktoré sa natiahne a je príjemné na tele. Taká je aj elastická šatka, je trošku hrubšia, aby predsa len uniesla váhu bábätka, ale je príjemná tebe i bábätku a odpustí aj prípadnú nedokonalosť doťahovania šatky pri viazaní.


Takže na prvé zoznámenie sa s viazaním a nosením to môže byť dobrá voľba za nižšiu cenu. Extra je vhodná pre predčasne narodené bábätká.


Nevýhodou môže byť teplotný diskomfort najmä v lete a taktiež prestáva byť pohodlná a povoľuje ako bude bábätko rásť a už okolo 6 kg Ti môže byť menej pohodlná. Tu je čas na ohliadnutie sa po pevnej tkanej šatke, ktorá ti potom vydrží už na dlhšie obdobie.


Výhody a nevýhody elastickej šatky:

 • elasticita (pri malých bábätkách je to výhoda, pri ťažších už skôr nevýhoda)

   

 • nižšia cena (ceny elastických šatiek sa pohybujú približne 25 - 50 €) 


 • perfektná pre predčasniatka


 • pre novorodencov a bábätká pohodlná tak do 6 kg  


 • zvyšovaním váhy bábätka pruženie už nie je tak pohodlné na nosenie

   

 • jednoduchá údržba (ako bežné bavlnené tričko)


 • univerzálna dĺžka (cca 5 metrov) pre nízke postavy môže byť veľmi dlhá
 • v lete je v nej veľmi teplo (vzhľadom na viac vrstiev pri viazaní, čo pri veľkých horúčavách je nepohodlné bábätku i mamičke)
 • na koncoch sú zvyčajne rovno strihané (bez zošikmených cípov oproti tkanej šatke)
Pozriem si aktuálnu ponuku elastických šatiek


 Tkaná šatka


Tkaná šatka na nosenie detí je špeciálna v tom, že diagonálne pruží. Je tkaná v jednom kuse po celej dĺžke.Táto vlastnosť jej dáva schopnosť obopnúť bábätko tam, kde potrebujeme a byť oporou pre jeho chrbátik, kolienka i hlavičku. A zároveň nepovoľovať do všetkých smerov oproti šatke elastickej. 

 

Na nosenie novorodenca v tkanej šatke si vyberaj šatku, ktorá je skôr tenšiaTu prichádzajú na rad parametre, po ktorých sa ohliadaj pri výbere.

 • materiál


 • gramáž


 • dĺžka (veľkosť)

 

Keďže budeš nosiť novorodeniatko resp. malé bábätko okolo 3-4 kg tak si vyberaj tenkú šatku s gramážou okolo 180-230 g/m2. Materiál zvoľ 100 % bavlnu.

Tenšia tkaná šatka sa Ti bude dobre držať v ruke pri viazaní malého bábätka a bavlna je univerzálny materiál čo sa týka znášanlivosti aj starostlivosti o šatku.

 

Pre veľa mamičiek je dôležitý aj dizajn. Veď ako ináč, šatka bude súčasť tvojho denného „outfitu“ ak to tak možno nazvať (na materskej ozvláštniš tie tepláky doma ale budeš kočka aj keď vyjdeš von na prechádzku v šatke).


Čiže vyberaj šatku, ktorá sa ti zapáči, pri ktorej ti „preskočí iskra“. Je to trošku nadnesené, ale vedz, že aj keď si kúpiš tričko, ktoré sa ti nepáči hoci bolo v zľave, tak ho určite nebudeš nosiť rada, ak vôbec, ako to ku ktorému máš sympatie a teda si si ho vyberala aj podľa príťažlivosti. Proste sa ti musí páčiť.


Tak už máš vybratý dizajn, materiál tiež OK a čo ešte?


Predsa veľkosť šatky. Veľkosť nám určuje jej dĺžka.

 

Tkaná šatka na nosenie detí Ako si vybrať veľkosť alebo dĺžku šatky?

 

Šatku vyberáš podľa svojej aktuálnej konfekčnej veľkosti. To znamená že si neuberaj ani nepridávaj centimetre.

Chceš sa cítiť komfortne pri viazaní aj nosení, takže vyberaj podľa stavu v akom sa nachádzaš teraz.


Najviac používaná veľkosť šatky býva veľ. 6 alebo označovaná niekde aj M a má dĺžku spravidla 460 cm.


S touto dĺžkou veľa novonosiacich mamičiek začína, častokrát pri tejto veľkosti si vystačia aj celé nosiace obdobie, čo sa týka rôznych typov úväzov.


Neskôr pri zručnosti viazania základného úväzu s tkanou šatkou t.j. kríž s kapsou vo vnútri si môžeš vybrať aj kratšiu či dlhšiu šatku, bude záležať ako ťa rôzne úväzy budú baviť a budeš skúšať nové a nové viazania.


Ale vedz, že je mnoho mamín, ktoré neriešia milión úväzov a sú spokojné s jedným :) Naozaj toto je úplne individuálne, ale priestor na rozšírenie obzorov a zručností viazania tu naozaj je. 


 

Veľkosť šatky podľa konfekčnej veľkosti:

 

-  do 38  - dĺžka 420 cm (veľkosť šatky 5)

 

-  38 - 42 - dĺžka 460 cm (veľkosť šatky 6)

 

-  nad 44 - dĺžka 520 cm (veľkosť šatky 7)

 

 


Výhody a nevýhody tkanej šatky:

 • pruženie je diagonálne (aj pri väčšom bábätku dobre drží a neuvoľňuje sa, čomu napomáha aj dobré dotiahnutie šatky)

   

 • cena (cena je variabilná od použitých prímesí, priadzí, dizajnu avšak na trhu sú kvalitné basic šatky už od 44 €) 

   

    • komfort pri nosení (aj počas horúceho leta, či v zime si môžeš vhodnou prímesou pomôcť ku tepelnému komfortu počas nosenia napríklad v lete skvele poslúži ľan, bambus a v zime vás zahreje merino vlna) 
 • vhodná od narodenia až dokým vládzeš a dieťa sa chce nosiť (samozrejme prihliadame na to o akú šatku sa jedná, ak je to novoškovská šatka tozn. tenká tak v nej vieš odniesť vo viacvrstvovom úväze aj väčšie dieťa, ale ak budeš nosiť neskôr nejakého chodca tak isto Ti už bude pohodlnejšie zmeniť nosnejšiu prímes alebo gramáž) 
 • údržba (áno tu si treba povedať že predsa len nehádžeme šatku do pračky ako sa nám zachce spolu s ďalšími vecami, správame sa k nej s láskou, aby dlho vydržala a robila nám službu, ale zas pri bavlnenej šatke to nie je žiadna veda. Jednoducho šatku perieš samostatne bez ostatných vecí, v tekutom pracom prostriedku bez optických rozjasňovačov (pozrieš na etikete tvojho pracieho prostriedku) a sušíš niekde v chládku bez ostrého slnka. 
 • dĺžka šatky - vieš si vybrať z viacerých veľkostí, aby nebola ani príliš dlhá ani veľmi krátka

    • na koncoch sú zvyčajne skosené do tzv. zošikmených cípov - umožňuje jednoduchšie viazanie uzla 
 • keď sa donosíte môžeš si z tkanej šatky zhotoviť rôzne krásne spomienkové predmety ako pamiatku na nosiace obdobie diár, tašku, vak, kabelku, či oblečenie naozaj kreativita je neobmedzená

 

Pozriem aktuálnu ponuku tkaných šatiek pre novorodencov


Dúfam, že Ti tieto riadky trošku utriedili myšlienky ohľadom nosenia v šatke. Ak by si predsa len chcela poradiť, neváhaj mi napísať a poradím Ti s výberom - kontaktný formulárIvana 


Info a kontakty

 

Telefon +421 948 483 249

Email  info @ ergonomickenosice.sk 

 

Facebook   Instagram 

Tento e-shop je certifikovaný.  

 

 
Copyright 2015 - 2021 © Jún -20% na bambusové muslins & swaddles/ šatky a nosiče pre 0-6 r
×

Novinky a akcie e-mailom

Odoberať novinky